hava Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 18,8327 % % 0.01
EURO 20,1718 % % -0.21
GRAM ALTIN 1.130,93 % % -0,04
ÇEYREK A. 1.849,07 % % -0,04
BITCOIN 439.418 % -0.037
SON DAKİKA
Google News

Eğitim, Üretim Ve İstihdam Meb Pasaj’da Bir Araya Geliyor

Son Güncelleme :

26 Aralık 2022 - 11:09

/ kez okundu.
Eğitim, Üretim Ve İstihdam Meb Pasaj’da Bir Araya Geliyor

Olgunlaşma enstitüleri, mesleki ve teknik eğitim okulları, halk eğitimi merkezleri ile özel eğitim meslek okullarında üretilen ürünlerin PttAVM aracılığıyla tüm dünyaya açılmasını sağlayan MEB Pasaj platformu,  Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle kamuoyuyla paylaşıldı.

MEB Pasaj projesi; eğitim kurumlarının kapasitesinin genişlemesi, yaparak öğrenme sürecinin üretime dönüşmesi, kadınların ve özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin desteklenmesi ve üretim döngüsüne katılması, kültürel mirasın dünyaya tanıtılması amacıyla hayata geçirildi.
Proje kapsamında olgunlaşma enstitüleri, mesleki ve teknik eğitim okulları, halk eğitim merkezleri ile özel eğitim meslek okulları bünyesindeki 541 mağaza PttAVM bünyesindeki MEB Pasaj sistemine kaydedildi ve tüm mağazalara PTT tarafından e-ticaret eğitimi verildi. Meb Pasaj’da yaklaşık 5 bin ürün paylaşıldı.
MEB Pasaj tanıtım töreninde Bakanlık olarak bir taraftan eğitim hizmeti verirken diğer yandan da beşeri sermayenin niteliğini artırmak için son yirmi yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde devasa yatırımlar yapıldığını anlatan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer; “eğitim, üretim, istihdam” zincirini güçlendirmek için büyük gayret sarf ettiklerini söyledi.

MEB, İhtiyaç Duyduğu Tüm Ürünleri Kendi Okullarında Üretebiliyor

Bu bağlamda mesleki eğitimin kendisine ayrı bir sayfa açılmasını hak ettiğini kaydeden Özer, mesleki eğitimde yapılan döner sermaye kapsamındaki üretimin yaparak, üreterek öğrenme becerilerinin kalıcı kalcı hâle gelmesi için önemli fırsatlar sunduğunu söyledi. Mezuniyet öncesinde elde edilen becerilerin istihdam edilebilirliği artırdığını, öğrenci ve öğretmenlerin döner sermaye kapsamındaki üretimlerden pay aldığını da aktaran Bakan Özer, Millî Eğitim Bakanlığının ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri kendi okullarında üretebildiğinin altını çizdi.
Bu dört faydayı dikkate alarak mesleki eğitimin üretim kapasitesini çok ciddi bir şekilde artırdıklarını belirten Özer, 2018 yılında 200 milyon olan cironun bugün 2022 yılının 11 aylık döneminde 2 milyar lira üretim kapasitesine ulaştığının altını çizdi. Özer, bu üretimden elde edilen yaklaşık 100 milyon liralık kısmının öğrencilere, 200 milyon liranın da öğretmenlere katkı payı olarak dağıtıldığını belirtti.
Özer şunları söyledi: “Meslek lisesi öğrencileri bir taraftan eğitim alırken iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağını giderme bağlamında önemli bir boşluğu dolduruyor. Aynı zamanda eğitim aşamasında gelir elde eden, emekle hakkaniyetli bir ilişki kuran ve değerler eğitimiyle ilgili de çok önemli bir süreçten geçmekte. Bu, uzun vadede bizim ülkemiz için gerçekten çok büyük kazanım olacak. Biz üretimi ne kadar tüm süreçlerimizin merkezine koyabilirsek ülkemiz çok daha güçlü bir şekilde geleceğe bakabilecek.”
Kovid-19 salgınının tüm dünyaya üretim yapılamıyorsa paranın varlığının önemli olmadığını gösterdiğinin altını çizen Özer, bu nedenle her alanda üretimi merkeze alan bir yaklaşımla süreçleri değerlendirmek zorunda olduklarını belirtti. Özer sözlerini şöyle devam ettirdi:
“Biz bu bağlamda eğitimde üretim ve istihdamla bağlantıyı sağlayacak şekilde mekanizmalarımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Bunun bir sonraki adımını da fikrî mülkiyetle ilgili attık. Hepinizin malumu. Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Külliye’de mesleki eğitimde 50 AR-GE merkezi açtık. Şu anda AR-GE merkezlerinin sayısı 55’i geçti. Yani artık Millî Eğitim Bakanlığı, özellikle mesleki eğitimde fikrî mülkiyet, patent, faydalı model, marka ve tasarım tescilleriyle ilgili kültürü tüm eğitim birimlerine yaygınlaştırmaya çalışıyor ve bunun sonuçlarını çok kısa sürede gördük. Millî Eğitim Bakanlığının son on yılda yıllık ortalama tescillediği ürün 2,9’du. 2022 yılında 8 bin 300 ürünün tescilini aldık. Bu ürünlerin 162’sini ticarileştirdik. Yani artık ortaöğretimde, temel eğitimde öğrencilerimiz inovatif yaklaşımlar, fikrî mülkiyet, sınai haklar, kültür yetişmeye başladılar. Gerçekten bu ülkemizin geleceği açısından çok önemli bir fırsat hamlesi olarak görüyoruz.”
Meslek liselerinin artık yurt dışına ihracat yapmaya başladığını anlatan Bakan Özer, “Meslek lisesi öğrencileri sadece ürün ihracatını yapmıyor. İhracat yaptığı ürünleri üreten makinayı da üretiyor. Onun için bu hamle gerçekten uzun vadede çok önemli katkısı olacak bir hamle.” diye konuştu.
Pek çok ülkenin maske temininde zorlandığı Kovid-19 salgını sürecinde mesleki eğitimin üretim kapasitesi artırılarak maske, dezenfektan, tek kullanımlık önlük, solunum cihazı, maske makinası gibi ihtiyaçların hızlı bir şekilde üretilerek ücretsiz olarak özellikle sağlık çalışanlarına ve Türkiye’nin her noktasına ulaştırıldığını belirten Özer, ” Bu mütevazı üretim kapasitesi Türkiye’nin Kovid-19 salgınını çok rahat bir şekilde atlatmasında en önemli katkıyı sağladı.” diye ifade etti.
Üretim kapasitesinin yalnızca mesleki eğitimde olmadığını kaydeden Özer, “Özel yürekli çocukların mesleki eğitim aldığı meslek okullarımız var. Orada da üretim kapasitesi var. Yine  geçmişten tüm üretim kapasitelerini günümüze taşıyan olgunlaşma enstitüleri var. Her biri tarihî olarak çok önemli misyonu taşıyan, geçmiş üretim hafızasını günümüze taşıyıp şu anda yeni yaklaşımlarla, inovatif yaklaşımlarla, o ürünleri bir süs eşyasından çıkarıp günlük eşya, kullanılan eşyaya dönüştürme çabalarının merkezini teşkil eden olgunlaşma enstitüleri üretim kapasitesini artırmaya başladı.”
(BSHA)

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.