• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

Büyük müjdeyi başkan açıkladı.

Büyük müjdeyi başkan açıkladı.
12 ay boyunca 700 TL

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yaptığı yazılı açıklamada, "Yeni YÖK" olarak Türkiye'nin data temelli gelişimi açısından yükseköğretim sisteminin bilimsel yapısının zeminini oluşturan Temel Bilimler Programları ile ülkenin

2-748.jpg

öncelikli alanlarında stratejik öneme haiz lisans programlarını tercih edecek öğrencileri için başlatmış oldukları "YÖK Başarı Bursları"nın kapsamını genişlettiklerini bildirdi. Temel Bilimler Programlarının artık kıymet kaybeden değil kıymet kazanan programlar içinde yer aldığını aktaran Saraç, ek olarak "Yeni YÖK" olarak suya, toprağa dokunarak tarım, ziraat, orman, su ürünleri ve hayvancılık odaklı lisans programlarına yönelik iyileştirici tedbirler almaya devam ettiklerini vurguladı. Prof. Dr. Saraç, Temel Bilim Programları ile Türkiye'nin öncelikli alanlarında yükseköğretim sistemi açısından stratejik önem arz eden tarım, ziraat, orman, su ürünleri, yer bilimleri ve hayvancılık odaklı lisans programları için ilk kez 2016-2017 eğitim öğretim yılında 23 lisans programı için başlattıkları YÖK Başarı Bursu sayısını, 2017-2018 eğitim öğretim yılında 31 lisans programına çıkardıklarını anımsattı.BAŞARI BURSU KAPSAMINDAKİ PROGRAMLAR Saraç, YÖK Başarı Bursu kapsamındaki programlara ilişkin şu detayları verdi: "Temel Bilimler Programlarında Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik programlarına; Ziraat programlarında Bahçe Bitkileri, nebat Koruma, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Biyosistem Mühendisliği, gıda Teknolojisi, Hayvansal Üretim ve Teknolojileri, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği, Organik ziraat İşletmeciliği, Süt Teknolojisi, ziraat Ekonomisi, ziraat Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji, Tarımsal Genetik Mühendisliği, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve nebat Besleme, Ziraat Mühendisliği Programları, Zootekni programlarına; Orman programlarında Orman Endüstrisi Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Yaban yaşamı Ekolojisi ve Yönetimi programlarına; Su Ürünleri programlarında Balıkçılık Teknolojisi, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği, Su Bilimleri ve Mühendisliği programlarına; Yer Bilimleri programlarında Jeofizik Mühendisliği, yerbilim Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Yer Bilimleri Mühendisliği programlarına ilk üç sırada yerleşen ve kayıt yapmış olduran öğrencilere, eğitim süreleri boyunca, her yıl miktarı YÖK tarafınca belirlenen başarı bursu vermekteyiz.

3-459.jpg

BAŞARI BURSLARINA 5 YENİ LİSANS PROGRAMI EKLENDİ YÖK Başarı Bursu verilen lisans programları kapsamına 2018-2019 eğitim öğretim yılı için 5 lisans programı daha eklediklerini bildiren Saraç, "Ülkemizin kalkınmasının ancak nitelikli informasyon ve "nitelikli insan kaynağı" ile mümkün olacağına inanıyoruz. Bu bakış açısıyla yeni eklediğimiz 5 lisans programını tercih edip şartları elde eden öğrencilerimize de yeni eğitim-öğretim döneminde burs desteği sağlayacağız." ifadelerini kullandı. VETERİNERLİK PROGRAMLARI DA ARTIK BURS DESTEĞİ KAPSAMINDA Çağın gelişen teknolojileriyle hayvansal üretim ve hayvansal üretimle elde edilen ürünlerin değerlendirilmesinin, cemiyet sağlığı için önemli olmasıyla birlikte ülke kalkınmasına da katkıda bulunan önemli bir alan olduğuna değinen Saraç, bu bağlamda veteriner fakültelerini de YÖK Başarı Bursu kapsamına aldıklarını, burs desteği sağlanacak diğer lisans programlarının ise "Astronomi ve Uzay Bilimleri", "Uzay Bilimleri ve Teknolojileri", "Hidrojeoloji Mühendisliği" ve "Tohum Bilimi ve Teknolojisi" bulunduğunu aktardı. 36 LİSANS PROGRAMINA 12 AY süresince 700 TL BURS DESTEĞİ YÖK Başkanı Saraç, YÖK Başarı Bursu kapsamındaki 36 lisans programında okuyup bursu almaya hak kazanmış öğrencilere 2018-2019 akademik yılı için 12 ay süresince aylık 700 TL burs vereceklerini belirterek, şunları kaydetti: "Yeni YÖK olarak, YÖK Başarı Bursu kapsamında toplamda 36 farklı lisans programı için burs veriyor, YÖK-TEBİP (Temel Bilimler Üstün Başarı Sınıfları) bursumuz da dahil olmak üzere birçok öğrencimizi destekliyoruz. Bu burs programlarımızın en önemli özelliği başarıyı önceleyen bir burs programı olmasıdır. Nitelikli insan kaynağı ve nitelikli informasyon üretimi ülkemizin kalkınması için en lüzumlu iki unsurdur. Bu maksatla ülkemizin öncelikli alanlarını belirliyor ve bu programlara yerleşen başarılı öğrencilerimizi destekliyoruz. Öğrencilerimizin başarısı bizim başarımızdır. Öğrenci dostu 'Yeni YÖK' olarak, tüm öğrencilerimize başarılar dileriz."

Bu haber toplam 1619 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Sakarya'da Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.